Linki otwieramy w nowym oknie czy w tym samym?
Jeszcze nie tak bardzo dawno (ok. rok temu) zaangażowałem się w dyskusję o sposobie otwierania linków. Zasadniczo można było wtedy wyróżnić dwa fronty:
- Zwolennicy otwierania linków w nowym oknie (także popupy)
- Zwolennicy otwierania linków w tym samym oknie
Każda z grup postulowała swoje argumenty, próbowała obalić kontrargumenty drugiej grupy oraz energicznie brała udział w dyskusji.
Jednym z głównych oręży osób postulujących za otwieraniem linków w nowym oknie była chęć utrzymania użytkownika w obrębie tego samego serwisu jak najdłużej. Dodatkowo argumentowali swoje stanowisko tym, że otwieranie stron w tym samym oknie wymusi na użytkowniku szukanie poprzedniej treści strony za pomocą przycisków „wstecz”, co tym samym także zmniejsza szansę jego powrotu na nasz serwis (jako że ichnim zdaniem użytkownik był postacią dosyć leniwą).
Grupa osób propagujących otwieranie linków w tym samym oknie wytykała zjawisko blokowania popupów. Jak by nie było, otwarcie nowego zmaksymalizowanego okna to też zjawisko otwarcia popupa. A że kochani reklamodawcy w swoim czasie delikatnie mówiąc przegięli , co lepsze przeglądarki zaaplikowały domyślne blokowanie takich zabiegów. Oczywiście pojawiły się też takie głosy jak nieużywanie znacznika target, czy konieczność uzależnienia otwarcia nowego okna od JavaScriptu.
Tak czy inaczej, dyskusja w pewnym momencie ucichła, a postanowienia i jej owoce były następujące:
wszystkie linki prowadzące do serwisów zewnętrznych powinny otwierać się w nowym oknie
Kilka dni temu redaktorzy Smashing Magazine umieścili na stronach serwisu artykuł (Should Links Open In New Windows?) , który przypomniał mi o powyższej dyskusji i niejako zmusił zastanowienie się ponownie nad problemem: linki otwierać w nowym oknie czy w tym samym?
Co wynika z powyższego artykułu?
- użytkownicy lubią mieć kontrolę
- użytkownicy powinni sami decydować co chcą zrobić
- korzystanie z menu kontekstowego jest znajome użytkownikom
- korzystanie z przycisku wstecz w przeglądarce nie jest niczym dziwnym dla użytkownika
- jeśli użytkownik będzie chciał opuścić stronę, i tak znajdzie sposób by to zrobić, a trzymanie go na siłę wzmaga tylko negatywne emocje
W sumie do tej pory sam stosuję zasadę otwierania obcych linków w nowym oknie. Stanowczo odradzam stosowanie popupów (jako okno o zmniejszonym rozmiarze bez menu nawigacyjnego) jako że są one najczęściej blokowane, a zauważenie blokowania wyskakującego okna w niektórych przeglądarkach jest ciężkie (patrz Firefox). Odradzam także otwierania plików do pobrania w nowych oknach – proponuję pakowanie ich do zip-a. Wtedy w większości przeglądarek otarcie takiego pliku przebiega podobnie.
Nie jestem do końca przekonany o umiejętnościach przeciętnego użytkownika i korzystaniu z opcji otwórz w nowym oknie, nowej zakładce. Także znajomość funkcji Ctrl+clik lub MBC (middle button click) jak dla mnie nie jest tak popularna jak mogła by się wydawać (przynajmniej wśród osób z przeciętną wiedzą).
Argument o utrzymywaniu użytkownika na siłę na serwisie jest dla jednym z silniejszych i uważam, że faktycznie nie powinno się tego trywializować. Zaproponowane przez autorów Smashing Magazine alternatywne rozwiązanie wykorzystujące JavaScript i checkbox-a wydaje mi się zupełnie dziwne i moim zdaniem szanse na zauważenie i wykorzystanie tej funkcji przez przeciętnego użytkownika są małe. Ale zawsze dopuszczam, że się mylę. Co Wy sądzicie na ten temat? Otwierać linki w nowym czy otwierać w tym samym oknie? A jeśli w nowym to które odnośniki?
Poniżej przedstawiam moje propozycje na chwilę obecną. Przypuszczam, że z czasem będą one ewoluować.
W tym samym oknie otwieramy:
- linki prowadzące do tego samego serwisu
- kotwice
- pliki do pobrania w formacie zip, pdf (pozostałe pliki tekstowe pakujemy do zip-a)
- linki prowadzące do serwisów zewnętrznych nie obciążonych grafiką
W nowym oknie otwieramy:
- pliki do pobrania w formacie mp3, qt, avi
- linki prowadzące do serwisów zewnętrznych obciążone grafiką (szczególnie serwisy flashowe)
- linki pomocy
- linki znajdujące się w obrębie strony z zawartością koszyka w sklepie internetowym
- linki prowadzące poza panel administracyjny
- linki prowadzące poza panel konta bankowego
- linki zmieniające sposób połączenia: https -> http i http -> https
Pytanie:
Czy ktoś z Was dysponuje namiarami na wyniki badań nad używaniem przez użytkowników menu kontekstowego przeglądarki lub przycisku wstecz? Chętnie bym się im przyjrzał.
- keyword:
- nawigacja linki popupy