Main menu

Biblioteczka usability

Poniżej znajdziecie zbiór pozycji książkowych (ale i nie tylko), które mogą być pomocne przy zdobywaniu wiedzy na temat szerokiej dziedziny jakim jest projektowanie i kreowanie interakcji na potrzeby aplikacji, serwisów internetowych czy gier. Niektóre z poniżej bibliografii mogą być pomocne także w codziennej pracy – cóż, przecież człowiek nie jest chodzącą encyklopedią ;)

  1. Jakob Nielsen, Hoa Loranger, Optymalizacja funkcjonalności serwisów internetowych,
  2. Steve Krug, Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych,
  3. Marek Kasperski, Anna Boguska-Torbicz, Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce,
  4. James Kalbach, Projektowanie nawigacji strony WWW. Optymalizacja funkcjonalności witryny,
  5. Joshua Porter, Serwisy społecznościowe. Projektowanie,
  6. Luke Wroblewski, Web Forms – Filling in the Blanks,
  7. Indi Young, Mental Models,
  8. Donna Spencer, Card Sorting – Designing Usable Categories.

Jeśli uważacie, że brakuje tutaj jakiś ważnych pozycji, dajcie mi proszę znać.


Jakob Nielsen, Hoa Loranger, Optymalizacja funkcjonalności serwisów internetowych

Jedna z podstawowych moim zdaniem pozycji, od której należałoby zacząć lekturę i budowanie swojej wiedzy. Książka ilustruje wiele przykładów w przystępne i kolorowy sposób. Część przykładów jest już co prawda lekko „przeterminowanych” jednak mimo wszystko uważam, że ta pozycja papy Nielsena powinna znaleźć się w waszych zbiorach. Nie ma to jak zacząć od podstaw prawda?

Recenzje na innych serwisach:


do góry


Steve Krug, Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych

Kolejna podstawowa pozycja dla rozpoczynających swoją przygodę z tematyką użyteczności. Książka doczekała się dwóch wydań, jednak pomimo swojego wieku (I wydanie 2000) nie starzeje się. Dzięki niej dowiesz się, co leży u podstaw użyteczności tego, co na co dzień pojawia się w sieci. Jakie są absolutne podstawy projektowania i dlaczego nie powinniśmy kazać myśleć użytkownikom naszych serwisów internetowych.

Recenzje na innych serwisach:


do góry


Marek Kasperski, Anna Boguska-Torbicz, Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce

Z mojego punktu widzenia omawiana tutaj pozycja zawiera gruntowną wiedzę z szeroko pojętego zagadnienia jakim jest tworzenie stron czy serwisów WWW. Informacje podane są prostym i zwięzłym językiem. Można by rzecz, że książka prowadzi nas przez kolejne etapy projektowania i tworzenia serwisu WWW. Liczne ilustracje bardzo dobrze dopełniają opisywane zagadnienia. Ciekawa forma wyróżnienia najbardziej istotnych informacji z omawianego podrozdziału umożliwia szybkie przeskanowanie i przypomnienie sobie o najważniejszych punktach w danym momencie. Na szczególną uwagę zasługuje także potężny zbiór linków oraz bibliografii, za pomocą których można poszerzyć omawiany temat.

Recenzję książki możecie poczytać na tym blogu.

Recenzje na innych serwisach:


do góry


James Kalbach, Projektowanie nawigacji strony WWW. Optymalizacja funkcjonalności witryny

Książka dosyć specyficzna, bo traktująca bardzo drobiazgowo o sprawach nawigacji, jej typach, projektowaniu ergonomicznej i użytecznej architektury informacji. Oryginał został wydany w 2007 roku, w rok później pojawiała sie na łamach wydawnictwa Helion. Tłumaczenie niestety nie jest dobre. Zawiera kilka merytorycznych błędów (szczególnie dyskusyjne może być nazewnictwo). Dlatego z uwagi na potraktowanie tematu bardzo dogłębnie przez autora, oraz problemy z przekładem na język polski, stanowczo odradzam książkę osobom początkującym. Książkę nie jest łatwo przeczytać od początku do końca (sam także miałem problemy by ją ukończyć), jednak zapewne znajdą się i tacy, którzy będą chcieli to zrobić.

Recenzje na innych serwisach:


do góry


Joshua Porter, Serwisy społecznościowe. Projektowanie

Książka Portera to chyba jedna z lepszych pozycji jeśli chodzi o przedstawienie tematu budowania rozwiązań dla serwisów społecznościowych, które mają wspomagać cele serwisu. Jest to także wyśmienity przykład książki, która tłumaczy dlaczego powinniśmy dbać o użytkowników i w jaki sposób należy to robić. W książce niestety nie znajdziecie za wiele o samym projektowaniu (jest to kolejny przykład na niefortunne tłumaczenie na język polski). Tą pozycję gorąco polecam osobom, które są po przeczytaniu książki Kruga lub Nielsena (tudzież Kasperskiego) i chcą więcej. Tym bardziej ją polecam, gdyż czyta się ją bardzo szybko – w zasadzie jeden dzień lub długa podróż w pociągu wystarczą, by przebrnąć przez nią od deski do deski.

Recenzje na innych serwisach:


do góry


Luke Wroblewski, Web Forms – Filling in the Blanks

Pozycja to zbiór kolorowych grafik i przykładów jak budować poprawnie formularze. Zaletą jej jest niewatpliwie zawężenie poruszanych zagadnień do konkretnego tematu. Z formularzami internetowymi każdy ma problemy, dlatego tym bardziej warto poczytać tą pozycję. Dla tych, co nie kojarzą postaci L. Wroblewskiego powiem, że jest to gość, który z zamiłowaniem zajmuje się tematyką formularzy od lat. I w tej książkce to widać. Przykłady poparte komentarzami – to łatwa i przyjmena lektura na jeden – dwa wieczory. Wątpliwość mogą jedynie budzić badania, na które powołuje się autor (nie pisze nic o metodyce), ale cóż – nie można mieć wszystkiego.

Kilka komentarzy do książki możecie poczytać na tym blogu w artykule: Formularze czyli rzeczy, które nie lubimy wypełniać

Linki na innych serwisach:


do góry


Indi Young, Mental Models

Powyższa książka to kolejna lektura z wydawnictwa Rosenfeld, która traktuje całościowo o jednym wybranym temacie. W tym wypadku mowa o modelach mentalnych. W najprostrzym ujęciu są to wzorce zachowań, sposobów myślenia, analizowania danych, rozumienia, działania, jakie wykształcamy w swoim mózgu. Książka Indi Young jest dosyć ciekawą ale i nie łatwą lekturą, dlatego nie zalecam jej osobom początkującym. Jednakowoż jeśli interesują Cię informacje z innych dziedzin pokrewnych psychologii lub kognitywistyki, to jest książka dla Ciebie.

Linki na innych serwisach:


do góry


Donna Spencer, Card Sorting – Designing Usable Categories

Sortowanie kart (ang. card sorting) jest jest jedną z metod, która ułatwia nam skonstruowanie dobrze działającej struktury. Struktura, która jest dopasowana pod względem organizacji, nazewnictwa i powiązań miedzy kategoriami zgodnie z tym, w jaki sposób wyobrażają to sobie użytkownicy docelowi. Mam wrażenie, że jest to także jedna z mniej docenianych metod używanych w praktyce. Książka Donny Spencer opisuje rzeczowo proces przygotowań, przeprowadzenia badania oraz analizy danych. Sa to informacje niezbędne, jeśli chcecie samodzielnie przeprowadzić takie badanie, a nie mieliście jeszcze
okazji tego zrobić.

Linki na innych serwisach:


do góry


Niedługo znajdziecie informacje o takich pozycjach jak:

  1. Robert Hoekman Jr., Designing the Obvious: A Common Sense Approach to Web Application Design

To na razie tyle. Kolejne książki niebawem :)

FacebookRSS