Main menu

Jak nie wtopić kasy na formularzach – Luke Wroblewski na MIX’09

Uczestnicy tegorocznej konferencji MIX 2009 mieli szansę obejrzeć na żywo prezentację Luke’a Wrobleski’ego, który w kilku słowach podzielił się swoją obszerną wiedzą na temat projektowania formularzy. Dla tych, którzy nie słyszeli jeszcze o Luku (lub mają o nim mgliste pojęcie) umieszczam tutaj link do jego strony (lukew.com) – zachęcam do zapoznania się z jego pracą.

W skrócie: jest to już pewnego rodzaju ikona, jeśli chodzi o poprawne i użyteczne konstruowanie formularzy, których zadaniem jest (uwaga ludzie biznesu – tu pada magiczne słowo) KONWERSJA.

Bo czyż nie o to chodzi w całym tym ambarasie? Zadaniem formularza jest zebranie jak najlepszej jakości danych i utrzymanie pożądanego poziomu konwersji – nic więcej nic mniej. A środkiem do uzyskania takiego efektu jest właśnie narzędzie, jakie posiadają projektanci tacy jak Luke Wroblewski. Jest to WIEDZA i PRAKTYKA.

Codziennie marnowany jest potencjał ogromnej liczby energii, wydatkowanej przez klientów na wypełnianie źle skonstruowanych i błędnie działających formularzy. Na nieszczęście dla biznesu – tacy ludzie pozostają niestety z tego powodu w grupie POTENCJALNYCH klientów.

Idealnym przykładem takiej sytuacji jest wiele serwisów e-commerce. Cóż za ironia – wydaje się tyle kasy na serwis i całe technologiczne zaplecze, logistykę, umowy partnerskie, obsługę oraz wiele innych obszarów, które są finansową studnią bez dna po to, aby w kluczowym miejscu – przy formularzu zakupu produktu zredukować nakład pracy do minimum i dać ciała, jak mawia znane przysłowie. Wtedy mili ludzie biznesu – można już tylko śmiać się ironicznie przez łzy.

Nie chcę tutaj zachęcać was do poświęcenia tej godziny na obejrzenie wystąpienia Luke’a, ponieważ jest on znany, lubiany i ma ogólnie dobrą prezencję. Zamiast tego powiem tak: chcecie zacząć redukować ryzyko wtopienia kasy, otrzymać pewne odpowiedzi a nie czarowanie slangiem, którego nikt nie rozumie? Chcecie zarabiać a nie spartolić sprawę w najważniejszym punkcie projektu? To nie szczędźcie kasy na konsultowanie się z takimi ludźmi jak Luke i posłuchajcie, co oni mają do powiedzenia. Na czymś takim możecie tylko zarobić. Acha – i obejrzyjcie tą prezentacje, bo warto. Warto, jeśli nie chcecie być tymi, którzy stają się mądrzy – ale już po fakcie.

enclosure:
http://mschannel9.vo.msecnd.net/o9/mix/09/mp4/c17f.mp4 42696258 video/mp4

Od 2007 r. w branży digital... to dużo, czy mało? Usability, user-experience, interaction design, accessibility... nie lubię nazw, które są tworzone jedynie dla celów marketingowych. To, co jest na prawdę istotne (dla mnie) to czynniki, które popychają ludzi od osiągania swoich celów i realizowania swoich potrzeb. Co sprawia, że ten mechanizm działa jak dobrej jakości szwajcarski zegarek? W jaki sposób mogę dać ludziom to, czego potrzebują i w jaki sposób mogę uczynić ich życie łatwiejszym? Jaka jest siła motywacji, w jaki sposób połączyć potrzeby konsumentów i cele biznesowe. To są pytania, które mnie interesują i na które szukam odpowiedzi!

Website: https://www.usability-onair.com

4 thoughts on “Jak nie wtopić kasy na formularzach – Luke Wroblewski na MIX’09

  1. Może tak link do tej prezentacji?

    FORMULARZ komentowania na tym blogu:
    „Wpisz tutaj swój komentarz”

    Po co mam to kasować za każdym razem jak chce wpisać komentarz? Czy ten blog czytają tak kumaci ludzi, że nie wiedzą co się w tym miejscu wpisuje żeby im dawać odpowiednią instrukcje?

    1. Na Twoje specjalne życzenie link: http://videos.visitmix.com/MIX09/C17F :]

      Nie wydaje mi się, abyś tak często komentował tutaj wpisy, żeby aż tak Ci to mogło przeszkadzać prawda? ;) Ale informacja zwrotna dobra. Napis powinien znikać po kliknięciu w pole i postaram się to niedługo uzupełnić.

      Co do podstaw leżących w umieszczeniu instrukcji: „wpisz tutaj swój komentarz”. Nie wszyscy są namiętnymi blogerami. Po drugie to zupełnie jak z zebrą w tabelach: nie ma badań, aby wskazywały jasno, że to pomaga, ale jednego wszyscy są pewni – nie pogarsza, a może tylko poprawić czytelność. Tak samo ta instrukcja – nie pogarsza, ale w wybranych sytuacjach może posłużyć jako poręczna instrukcja. Nie miewałeś/aś nigdy zaćmienia? ;)

  2. zgadzam się z A, ten blog jest o usability, a ten formularz wyraźnie nie spełnia tych reguł.
    Jeśli już ma być ta podpowiedź to niech znika po pierwszym kliknięciu. Bo inaczej to muszę ją skasować.
    Poza tym należy mimo wszystko należy przyjąć jakiś poziom inteligencji, w końcu na ten blog nie trafiają ludzie, którzy przesiadują na pomponiku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

FacebookRSS